शिक्षा प्राणीको बिकास: प्रीयंका पन्थी

अाेखलढुङ्गामा बालिका बलात्कार अभियाेगमा प्रधानाध्यापक सहित ४ जना पक्राउ परेका छन् । बाके मा १६ बर्से किशोरीलाई प्रेम जालमा पारि जन्म दिन मनाउन अाउ भनेर किशोरीलाई सामुहिक ५ जनाले बलात्कार गरेका छन कहिले बाबुले विगत ४ बर्ष देखि छाेरिलाइ बलत्कार गरेका घटना बाहिरिन्छन अस्ति भखर काठमाडौंमा एक किशोरीलाई उन्कै  कलेजकाे शिक्षकले याेन प्रस्ताव राखे एक दिन बाहिर यस्ता घटना सके सम्म लुकाइन्छ समाजमा समाजकै मान्छे बाट तर कदापि बाहिर अाउने घटना पनि दिनमा २५ अाेटा याैन जन्य घटना बलत्कार ,एसिड यी सब किन हुन्छ समाजमा ?? यस्काे एउटै कारण चेतनाको कमि हाेत हाेइन ? येहा त प्रधानध्यापक शिक्षक बाटै बलात्कृत छिन नारि कारण के रैछ त एउटै मात्र कारण हाे पुरूषमा अाध्यात्मिक भगवानत्व सस्कारत्व बुद्धि नहुनु हाे मैले याे भन्दिन कि अाध्यात्मिक पुरूष या नारि मा त्यो चिजकाे चाहाना र माेह नै हुदैन त्यो म कदापि भन्दिनँ र मैले ठकुवा का साथ भन्छु उनिहरूमा धैर्यता हुन्छ अाफुलाइ समाल्ने तागत हुन्छ अनि त के चाइयाे याे मेराे छाेरि हाे भनेर अाफ्नाे बाबुमा चेत नभएको हाेइन अाफुलाइ नसमाले काे हाे छाडा छाेड्देकाे हाे याे मेराे विधाथि हाे भन्ने शिक्षकमा चेत र ज्ञान नभाकाे हाेइन उस्ले त्याे कुरा भुलेकाे हाे अाफुलाइ समाल्न नसकेकाे हाे तसर्थ यहाँ समस्या चेतनाको हाेइन  अज्ञाताकाे हाेइन कमि त धर्म  काे बुदत्व काे हाे तेसैले म भन्छु समाजमा याेग ध्यान र गुरूकुलिय शिक्षा काे अावश्यक छ जहाँ पुण अनुशासन सस्कार कडा निगरानि धर्मामिक नियम दादिन्छ अनि बल्ल मानिस काे वुदि खादिन्छ नत्र यी सब हुदै जान्छन् एउटा शिक्षक बाट विधाथि बलात्कृत भए पछि त्यो विधालयका विधाथि के सिक्छन तेस्ताे शिक्षक लाई साेहि विधाथि बाट मुत्यु दण्ड हाेस न एक पटक अनि विधाथि ले सिक्छन तेस्कारण जब सम्म कडा धार्मिक गुरूकुल शिक्षा प्रणालिकाे विकास गरिदैन तब सम्म न देश बदलिने बाला छैन येस्ता घटना घट्नेबाला पनि छैनन् ।

 

लेखक =प्रियंका पन्थी 

ठेगाना =रेसुङ्गा नगरपालिका ५ लामडाडा गुल्मी

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Copyright © 2021 All right reserved to Musikot Online